Marynowane GRZYBY
Na nowosądecczyźnie wysyp grzybów. Krótki spacer po lesie kończy się pełnym koszykiem prawdziwków (po naszemu, książkowa nazwa to borowiki szlachetny), maślaków i kani. Zapasy na kolacje wigilijną już zrobione, zamrażarka jest cała w grzybach i suszonych grzybów też już mamy kilka słoików więc czas na grzyby marynowane.
Marynować można nie tylko borowiki idealnie w słoiku sprawdzą się też maślaki, podgrzybki lub rydze.
Na naszym blogu możecie znaleźć inne propozycje z grzybami w roli głównej.
Składniki
- ok 2 kg małych grzybów (najlepiej małe lub kapelusze)
- 3 szklanki wody
- 3/4 szklanki octu 10%
- 3 płaskie łyżki cukru
- 1 marchewka
- 3- 4 małe liście laurowe
- ok. 8 kulek ziela angielskiego
- ok. 8 kulek czarnego pieprzu
- 1 łyżka białej gorczycy
Dodatkowo
- 3 łyżki soli do obgotowania grzybków
- 8-10 sztuk słoików (250 ml lub mniejsze)
Przygotować słoiki. Słoiki powinny być czyste najlepiej wyparzone w zmywarce lub wrzątkiem. Należy dopasować zakrętki do słoików. Zakrętki również powinny być czyste i wyparzone. Pokrywki muszą być dobrze dobrane oraz bez uszkodzeń inaczej grzyby się zepsują.
Marchewkę obrać i pokroić w plasterki. Po kilka plasterków włożyć do każdego z słoików.
Przejrzeć wszystkie grzyby, wybrać te najładniejsze i nieduże. Przeczyścić je z ziemi, liści i igieł. Opukać szybko pod zimna wodą każdy grzyb po kolei. Małe grzybki zostawić w całości, większe pokroić na mniejsze kawałki.
Wyczyszczone grzyby umieścić w garnku z solą i gotować je przez około 5 minut.
Podgotowane grzyby odcedzić na sitku.
Marynata
Do niedużego garnka wlać trzy szklanki wody i wsypać trzy płaskie łyżki cukru. Następnie dodać liście laurowe, kulki ziela angielskiego, pieprz oraz łyżkę gorczycy. Zalewę należy zagotować kilka minut i zmniejsz moc palnika a następnie wlać 3/4 szklanki octu. Po około minucie wyłączyć zalewę.
Wcześniej przygotowane słoiki z marchewką wypełnić gorącymi grzybami do około 3/4 pojemności. Następnie dodać ciepłą zalewę, tak aby przykryła grzyby w całości. Słoiki należy od razu mocno zakręcić gdy zalewa i grzyby są jeszcze ciepłe.
Jeśli się to uda nie trzeba ich pasteryzować jednak zaleca się ja zrobić aby mieć 100% pewność że słoiki dobrze się zamknęły i przetwory dotrwają do zimy.
Informacje o pasteryzacji znajdziesz na naszym blogu —> PASTERYZACJA
SMACZNEGO
(M i K)